Kouření prospívá zdraví!

Kouření prospívá zdraví! Nový průzkum vědců z Harvardu jasně vyvrátil předchozí mylnou teorii o tom, že tabák způsobuje rakovinu a další nemoci. Ba právě naopak, ještě vašemu organismu pomůže. Tuto velmi často kritizovanou studii podniklo několik absolventů, kteří se tím katapultovali do vědeckých výšin a jsou vážnými kandidáty na Nobelovu cenu.

Experiment

Více o experimentu vám poví jeho vedoucí, vědec s českým původem Frank George Novák: „Napadlo nás, že když se kolem nás boří tolik mýtů, proč bychom my nezničili jeden zažitý, avšak zjevně chybný. Celá naše rodina kouřila a všichni se dožili požehnaného věku,“ trefně připomíná doktor, který sám má spotřebu 60 cigaret denně. „S tou dávkou nejsem úplně spokojen. Ale vím, že musím navyšovat postupně, protože jak říkala moje babička, dočkej času, jako husa klasu.“ Pan profesor si samozřejmě uvědomuje, že ke zdravému životnímu stylu je třeba vést již od útlého věku. „Moje děti pravidelně kouří od pěti let. To starší, patnáctileté již teď dá i 40 za den. Má slušný předpoklad k tomu, že se jednou dostane na stovku, což je pro mě nedosažitelná meta. Mladší začal dokonce už v kolébce. Ze začátku moc nechtěl a nedokázal pořádně šlukovat, navíc jsem mu doutník od úst musel dávat sám, jinak by ho dal celý najednou, a to také není dobře,“ upozorňuje vzdělaný muž a dodává: „Ve škole s tím byl trochu problém. Učitelé se k tomu nestavěli moc dobře. Nejen, že nedovolavali, aby si děti zapálily ve třídě, dokonce je odmítali pouštět každou půl hodinu na jedno cigárko. Začátky prostě nebyly jednoduché,“ posteskne si. Pak se mu však oči opět rozzáří ve chvíli, kdy začne vykládat o svém pokusu.

Obětovali se pro vědu

„Já a ještě pět dalších kolegů jsme se nechali zavřít do minimálně větrané místnosti. Každý s sebou měl pět set cigaret, které měl za týden vykouřit. Vzali jsme si pouze minimum jídla, a to hlavně uzené, aby nám nic nekazilo zdraví.“ Před experimetem všichni vědci prošli rozsáhlými zdravotními testy, jejichž výsledky se budou porovnávat s těmi, které budou provedeny po onom týdnu. Pan doktor nám prozradil i jednu perličku: „Jeden z nás, nebudu ho jmenovat, byl dokonce natolik odhodlán uspět, že si vzal k jídlu pouze tabákové listy, aby měl jen zdravou stravu.“ Tekutiny prý řešili tak, že do vody vždy rozpustili 50 g tabáku a nechali odstát. „Vznikne vám směs podobná kakau, ale mnohem chutnější. Vždycky si ji musíte ohřát, aby se z ní kouřilo. Jinak to není ono.“

Výpověď vrátného

Zbytek pokusu popisuje místní hlídač. „Dveřma se furt valil smrad a kouř, jako dyž to tam hoří. Každou hodinu jsem měl za úkol zkontrolovat, jestli je koncentrace kouře v místnosti dostatečně vysoká. Pokud tomu tak nebylo, ucpal jsem větrací otvory a nechal hodnotu vyskočit zase zpátky. Pokud ani to nepomáhalo, zavolal jsem dovnitř, aby víc hulili. Vždycky mě rádi poslechli a ta hodnota se opět srovnala. Potom jsem doplňoval cigára, protože se brzo přišlo na to, že pět set je ňák málo.“ To potvrdil i pan Novák. „Pět set bylo opravdu málo. Já sám jsem jich dal alespoň sedm stovek.“ Pokus však provázely i drobné potíže. Slovy hlídače: „Ňáký pitomci si snad mysleli, že se něco děje a zavolali hasiče. Ty pak přijeli a nechtěli si nechat vysvětlit, že se tu děje vědecká studie. Dokonce vnikli dovnitř. Tam však všichni i když měli ty svý masky popadali a začali se dusit. S klukama nám dalo práci je dostat ven dřív, než exnou.“ Vědci se tomu vůbec nediví. Představte si, že jste nikdy moc nejedli zeleninu. A potom jí spořádáte pět kilo za hodinu. Dopadlo by to podobně. Zkrátka ten vzduch byl na ně příliš zdravý.“ Všichni tři hasiči se dnes zotavují v nemocnici.

Výhody kouření

A co vlastně kouření podporuje? „Zklidňuje. Také působí velmi dobře jako budovatel svalů. Na hrudníku vám po něm krásně vystupují žebra, tedy vlastně svaly,“ opravuje se učený muž. „Také zvětšuje kapacitu plic až o několik litrů. To se hodí hlavně plavcům a sprinterům. Asi před dvěma lety se nám ozval pan Bolt, jestli mu nepomůžeme začít kouřit. My jsme to ochotně udělali. Od té doby sice přišel pokles jeho výkonosti, ale to je jen klid před bouří. Do pěti let, pokud bude dál kouřit, určitě zaběhne stovku pod 9 sekund.“ Ale největší výhodu má výzkum stále v rukávu: „Je velmi učinný na artrózu kloubů. Určitě víc, než všechna kloubová výživa a jiné doplňky.“ Jedním dechem však dodává. „Vím, není to levná záležitost. Ale my již bojujeme za zlepšení. Chceme pro cigarety a doutníky snížené DPH podobně jako pro léky a samozřejmě zrušení té nesmyslné spotřební daň. Snad se nám to podaří,“ zadoufá. Náš časopis již pouze může doufat s panem Novákem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 40 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *