Den sedmý – Odpočíváme v pokoji

Ulehnout na lože nám bohužel nebylo souzeno. Ještě jsme v noci museli balit věci na expedici, jež se však možná zítra nebude konat. Uvidí se podle situace ráno. Po chvíli příprav, orientaci GPS, osprchování atd. jsme si mohli jít lehnout.

Odklad expedice

Ráno se ukázalo, že bude lepší expedici odložit až na následující den. Lindě totiž bylo hodně špatně a nemohla by s námi dnes vyrazit. Proto jsme se rozhodli posečkat, jak se vyvine její zdravotní stav dále. Byl na pořadu volný den. Všichni ho rozhodně uvítali. Možná si někteří čtenáři říkají, co jsme to za chudáčky, kteří po necelém týdnu, kdy toho moc nenachodili, potřebují den volna. A ještě celé dny skuhrají, jak je náročné jezdit autobusem, dýchat atd. Prostě ubožáci. Tento deník se jen snaží co nejpřesněji popsat naši cestu i se všemi negativy. A zrovna lehké být v Himálaji také není. Rozhodně ovšem stojí za to si to vyzkoušet.

Co jsme tedy dělali? Opravdu toho nebylo mnoho. Především jsme psali pohledy pro své známé a rodiny, jelikož dříve na to nebyl čas. Teď tedy byla možnost uspokojit svými pozdravy i vlastní blízké. I když jim tedy pohledy přijdou v době, kdy my už budeme tak týden zpátky. Samozřejmě za předpokladu, že se vůbec vrátíme. Pak přišlo i vymýšlení několika pohledů pro společné známé, kam všichni přispívali svými nápady, takže vznikly velmi vtipné dopisy.

Jídlo tuží kolektiv

Na oběd vyrazili společně všichni studenti do restaurace přímo proti hotelu. Jmenovala se Zankhar. V ní měli překvapivě velký výběr pokrmů. Dokonce i několik druhů palačinek, což přivítali ti, co už se nemohli pálivého jídla ani dotknout jazykem. Z návštěvy na oběd se stalo několika hodinové posezení, definitivně tmelící kolektiv. Prý se jednalo o výborné povídání, což je možno zaznamenat jen z doslechu, neboť autor se vydal společně s Milanem na krátký výlet po Padumu. Padum není příliš velké město. I když jde o hlavní středisko oblasti, dá se celý projít tak za deset minut. Má vlastně jednu hlavní ulici, k níž se připojuje jedna vedlejší a to je vše. Podle dostupných údajů má kolem 25 tisíc obyvatel, nám přišlo, že je zde maximálně tisíc lidí.

Zapomenutý starý palác

Vypravili jsme se do starého města s gompou, tyčící se asi dva kilometry od města. Staré město bylo poněkud zaneseno odpadky, ale pokud si člověk stoupl na příhodné místo, zbyl mu pohled jen na omšelé a napůl rozpadlé budovy. Z některých jakoby vyrůstal obří kámen, který, při svém zvětšování se, prorazil střechu. Po chvíli přelézání zídek jsme narazili na široké a hezky upravené schody, táhnoucí se celými ruinami. Původní město se nacházelo na návrší, přičemž zcela nahoře trůnil a vzhlížel do okolí Padumský palác. Ten, stejně jako ostatní budovy, stále stál, avšak jeho stáří už bylo celkem znát. Proto zraky návštěvníků upoutal hlavně komplexní výhled do okolí. Kolem se rozprostíralo několik malých vesnic a celým krajem se táhla řeka Lugnak. Místo, jako stvořené pro krásné fotky, nám dalo prostor si vyhrát s pózami pro fotografie a s hledáním nejvhodnějšího místa. (Třeba na jednom z velkých kamenů. Zde Milan vítězně rozpřáhl ruce, načež foukl vítr, takže málem z onoho kamenu sletěl. Zrovna tento moment fotografie zachytila. I takhle jednoduše by se dalo zmrzačit.)

Večerní protažení

Při návratu jsme si ještě stihli vyfotit selfie s krávou a podívat se na kousek obřadu v islámské mešitě. Pak už jsme se navrátili zpět do hotelu Ibex. Zde nás čekalo důkladné protažení pod vedením Hanky. Po cestě autobusem to tělo opravdu potřebovalo, jelikož se ozvalo mnoho do té doby naprosto neznámých svalů. Při provádění cviků se ochladilo tak na patnáct stupňů, takže v těchto končinách byla celkem zima.

Restauraci jsme si natolik oblíbili, že jsme do ní tentokrát pozvali úplně všechny naše soukmenovce. Uspořádali jsme takovou rozlučkovou párty, protože se několik dní neuvidíme a potom nám už začne trochu jiný režim, kdy už se začneme pohybovat po horách. Dali jsme vale minulým pořádkům, pořádně a dobře se najedli, zahráli si na kytaru a odešli spát. Zítra nás již čekala samostatná expedice.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 40 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *