Indické jídlo – druhy a ceny

Vsuvka ohledně indického jídla a jeho cen. Běžný oběd či večeře se v Lehu pohybuje kolem 90 – 130 rupií (nějakých 35 – 50 korun). Noblesnost restaurace se dá poznat podle ceny mléčného a černého čaje. Pokud stojí 10 – 15 rupií, jde o levnější. 20 a výše znamená poněkud dražší restauraci. Nejzákladnější jídlo je thálí (v ladakhštině toto slovo znamená talíř). Jde většinou o rýži, případně další přílohy s několika druhy omáček. Je tedy na konzumujícím, které chutě spolu zkombinuje. Výhodou thálí je jeho cena – kolem sta rupií a skutečnost, že pokud vám například rýže dojde, bezplatně je vám přidána další porce. Je tak možné se najíst opravdu do sytosti. Dalším tradičním pokrmem je momo. Momo je druh plněných knedlíčků. Bývá uváděno, že většinou masem, ale v této oblasti se s masem nesetkáte obecně. Místní se stravují hodně vegetariánsky a jediné maso, co pojídají je buď z mrtvých (přirozenou cestou) zvířat, nebo dovezených odjinud. Kvalita tohoto masa je pak velmi pochybná a žaludek Evropana by ho asi nevydržel. Proto se doporučuje být po celou dobu pobytu v Malém Tibetu vegetariánem.


Častou přílohou k jídlům jsou placky zvané čapátí nebo naan. Jméno závisí na rozměrech dané placky. Tyto placky se pak přidávají k jídlům, která jsou v Indii považována za poněkud pálivá. Pro Evropana to znamená, že jsou pálivá opravdu hodně a budou mu vhánět slzy do očí. Pálivost je totiž základem indické kuchyně. Pálí takřka všechny pokrmy, z čehož ty pálivější jsou opravdu naprosto šíleně pálivé. Na jihu Indie jsou jídla podle Štěpána tak pálivá, že v ústech z nich mohou vzniknout popáleniny.
Alternativou pálených pokrmů jsou jídla sladká. To jsou palačinky potřené například medem nebo banánem. Ne všude jsou však k dostání. Ještě dalším nepálivým jídlem je omeleta. Ta se většinou podává jako jediné jídlo v Zanskaru spolu s polévkou nazývanou Maggi (i když jde o jinou značku). Ta už ovšem poměrně pálí.
Pokud jde o nápoje, k jídlu se v těchto oblastech pije horká voda. Následně se podávají čaje a to čaj mléčný, černý nebo slaný. To jsou jen základní jídla, Indie jinak nabízí stovky různých zajímavých pokrmů, stačí jen zkoušet.Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 40 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *