Ledovec Buerbreen – výprava k ledovcovému masivu

Folgefonna je jedním z mnoha národních parků jižního Norska. Jeho značnou část tvoří ledovec Buerbreen, kvůli němuž se nedá park přejít, pokud tedy nemáte průvodce nebo nejste šílenec. Není ovšem problém se k Buerbreenu dostat doslova nadosah.

Z nuly na pět set

Naše skupina vycházela z města Odda, které, jako většina měst v Norsku, leží u fjordu, takže túru začínáme z nuly. A jako cestovatelé bez auta musíme vyrazit pěšky na parkoviště, kde se obvykle začíná. Je to pět poměrně nezáživných kilometrů po silnici. Jen občas nám je zpříjemní kolem tekoucí říčka nějakou kaskádou. A rozesmutní každé auto, které nahoru projede a nezastaví. Je už kolem šesté večer, a přesto se kolem nás míhá dost vozů se šťastnějšími cestovateli. Je totiž polární den a tady je běžné vracet se z túry třeba v jedenáct v noci.

Před začátkem značené trasy ještě musíme přejít kolem velkého ranče, kde patrně hospodaří pravý norský ekozemědělec. Tady patrně vznikají ty výrobky, jejichž cena budí dojem chyby v desetinné čárce. Ale místo je to k nezaplacení…

Výprava k ledovci Buerbreen
Kluzká skála je opatřena provazy. Naštěstí.

K ledovci Buerbreen

Cesta se následně stává typicky norská. Bažiny, potoky a příkré schody ze skály. Po chvíli se přidávají první lávky a jistící provazy. Nenechte se mýlit, jde spíše o výjimku. Většinou nic takového v národních parcích nenajdete. Tady tedy rádi možností přidržování využíváme. Cesta vede kolem prudké bystřiny k ledovci. Pokud se vám nechce, nemusíte ani chodit až nahoru. Všechno vidíte už předem, jenom se stále přibližujete. Cesta zpět je potom shodná s tou příchozí.

Samotný ledovec s několika ledopády je krásnou ukázkou síly přírody, kterou nic nezastaví. Obrovská masa ledu dlí ve výšce pouhých osm set metrů a nehodlá se hnout z místa.

Jen si po cestě zpátky dejte pozor na nebezpečná zvířata již zmiňovaného zemědělce. Jak můžete vidět na přiložené fotce, právě se snažíme přesvědčit koně, že by nás mohl pustit dveřmi a nemusel nás kopat do hlavy. Nakonec se nám to podařilo za pomoci malé obyvatelky statku.

Hodnocení

Výlet k ledovci Buerbreen je odpočinkovou túrou v jinak náročných norských podmínkách. Pokud jedete autem, jste do tří hodin zpátky. Jinak vás čekají dvě hodiny cesty tam a zpátky navíc.

Kůň chtěl mít ještě chvilku společnost.Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 40 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *