Kuriózní antikoncepce

Vysoká životní úroveň má ve všech dobách na všech kontinentech negativní vliv na natalitu. Začíná se plodit méně dětí, pyramida se stává regresivní, obyvatelstvo stárne. Ale sexuální aktivita na druhou stranu roste či zůstává přinejmenším na stejné úrovni jako v jiných dobách. Ve starověku bylo o mnoho těžší docílit obou dvou těchto efektů najednou. Tedy častého sexuálního styku, a zároveň nízkého počtu ratolestí. I v dobách třeba Střední říše se tedy používala antikoncepce, často velmi zvláštní a z dnešního pohledu neuvěřitelná.

Střední říše egyptská

Jak popisuje Ebersův papyrus, starý tři a půl tisíce let, stačí k tomu kousek látky a několik exotických ingrediencí. Látka se potře medem a posype rozemletým akátem a datlemi. Toto si následně žna strčí do pochvy. A může něco takového fungovat? Překvapivě ano. Med s datlemi zapříčiní zkvašení akátového extraktu. Ten poté ve vlhkém a teplém prostředí reaguje za vzniku kyseliny mléčné, látky, která ničí spermie. Jde tedy o poměrně účinný způsob, používaný především prostitutkami.

Petriho papyrus zase zmiňuje poševní aplikaci krokodýlího trusu. I s jeho použitím vzniká sice kyselé prostředí, nikoli však tak účinné. Na druhou stranu měl trus výhodu v lepším prokrvení pohlavních orgánů a zesilování erekce. Ještě se například extrahovala granátová jablka. Ta zase obsahují podíl estrogenu, tudíž testosteron bude i při vniknutí spermií v nižší koncentraci, což snižuje pravděpodobnost početí.

Do tohoto článku ještě zbývá započítat alternativní praktiky. Těch se na freskách v hrobech faraonů a dalších stavbách našlo požehnaně. Je samozřejmě otázkou, nakolik byly doopravdy využívány nebo spíš působila ojedinělá zkušenost malíře, případně čistě jeho fantazie. Nelze dokázat, jak často běžní Egypťané používali např. přerušovanou soulož (dle pověsti nejstarší metoda na světě, se kterou začal Onan) či tzv. plodné dny.  Ale i všechno tohle známé bylo již tenkrát, rozhodně nejde o výdobytek moderní doby.

Kuriózní antikoncepce
Tohle vše se v historii používalo jako antikoncepce.

Nejen delta Nilu se ovšem vyznačovala neotřelými metodami. V Řecku se například doporučovalo, aby žena během menstruace třikrát plivla žábě do tlamy. Pak měla jistotu, že po další rok neotěhotní. Možná proto je dnes tolik druhů žab v Červené knize ohrožených živočichů.

Středověk

Při posunu do středověku zjišťujeme, že se metody příliš nevyvíjely. Mezi nejpopulárnější v této době patřila ovčí vlna napuštěná ve víně. Případně se dala vagína ucpat kuličkou z ušního mazu domácích zvířat. Nedochovali se záznamy o tom, jaký byl pocit ze soulože, ale tyto metody by měly být celkem účinné, jelikož zabraňují průchodu spermií dále do dělohy. Ve vrcholném středověku zase vyhrával způsob, při kterém žena vypila vodu, ve které si kovář ochlazoval kleště. I tohle má opravdu aspoň trochu žádaný účinek, protože olovo rozpuštěné ve vodě přiotrávilo organismus ženy a ona měla větší problém otěhotnět. O nežádoucích účincích v příbalovém letáku nepsali. V Číně tuto metodu přiotrávení ještě vylepšili a pili horkou rtuť… A je tu ještě jedna metoda pro velké fajnšmekry. Před pohlavním stykem měl žen klín ženy vykouřit (nejde o dvojsmysl, ale o praktiku, díky níž se například vymítal ďábel). Po skončení měla žena vyskočit, silně zakašlat a zakřičet, aby ze sebe semeno vypudila. Tohle už je opravdu zajímavý způsob…

Novověk

Z moderních dějin se zmiňme například o výplachu Coca-colou či potření stěn pochvy pálivými papričkami. Tento článek rozhodně nemá nikoho nabádat ke zkoušení a za případné následky, ať už újmu na zdraví nebo nechtěné těhotenství, neručí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 40 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *