Rozhovory s neznámými slavnými – Historické meme

Rozhovor s autorem populárních Historických memů je první ze série rozhovorů s lidmi, kteří mají na FB zajímavé stránky a nejsou s nimi zrovna stovky rozhovorů.

Historické meme jsou plné humoru a satiry, přičemž vždy odkazují na historii. Nebojí se vtipkovat i o méně známých obdobích dějin a nezaměřují se na několik údobí, jak to většina podobných stránek dělá. Zde je rozhovor s jejich tvůrcem, Adamem Poštolkou.

 1. Jak Vás napadlo založit stránku s memy o historii, když pro většinu mladých lidí jsou dějiny jen učení se o tisíce let mrtvých lidech?

Prvně bych rád řekl, že stránku jsem nevytvořil já, ale jeden můj známý ze Slovenska a to ke konci léta 2015. Ten vedl stránku zhruba do začátku prosince 2015, de facto překládal Classical art memes, ale pak přestal mít zájem dále se stránkou pokračovat a hledal nového admina, protože stránka měla něco kolem 4 000 fanoušků. Tak jsem se přihlásil, během hodiny mu vytvořil kolem 10 memů.

 1. Věřil jste, že by stránka mohla mít takový úspěch, jakého dosahuje?

Bylo to zdlouhavé a nečekal jsem ten boom, měl jsem zkrátka koníček navíc. Asi rok trvalo, než jsem nabral dvojnásobek původních fanoušků, především hodně lidí ji přestalo sledovat, protože se ze slovenštiny přeorientovala na češtinu. Takže nabrat prvních 10 000 trvalo rok.

 1. Jaký svůj post považujete za nejpodařenější a proč?

To je těžké hledat v paměti, ale určitě to bude jeden z prvních historických facebookových statusů. Ty mě vedle memů baví nejvíce. Úspěch postů nad 3000 likes a 100 000 zobrazeními je dost individuální, záleží, jestli se to lidem líbilo, protože je to kvalitní nebo protože je to aktuální. 

Historické meme
Akce Kulový blesk v carském Rusku proběhla rychleji a úspěšněji než ve filmu.
 1. Z jakého důvodu si myslíte, že jste tak často nahlašován a blokován?

Rýpu do všech táborů společnosti, levice, pravice, tzv. sluníčkářů, babišovců i zemanovců, alternativních historiků, zastánců teorií o placaté zemi, věřících. Lidi neradi slyší chyby ať už svoje nebo chyby čemu sami věří. Neříkám, že mám doma zarámovanou patentovou listinu na PRAVDU, nebo že znám historii dokonale, ale na rozdíl od většiny z nich si své tvrzení dokážu ozdrojovat a to knihami, ne pochybnými internetovými weby.


 1. Na stránce jste psal, že Vám mnoho pochybných osob píše, že by ji chtělo koupit? Pokud to není tajné, jaké jsou jejich důvody?

Je to jednoduché po odkoupení, můžou sdílet clickbaity a články plné reklam ze kterých dostávají peníze oni. Mně by zaplatili jednorázově a oni by nadále vydělávali. Tím nechci říct, že nabízejí málo, ale já jsem vychován v úctě především k sobě a ne k penězům. Mám brigádu, studuji, bavím na internetu, angažuji se do kultury a nepotřebuji něčí špinavé peníze (za tento termín se Václavu Klausovi omlouvám).

 1. Jaký máte názor na současnou politickou situaci?

Je stejná, jako vždy byla, možná jen daleko vulgárnější. Krutých králů se lidé báli, slabí králové měli ambiciózní šlechtu, nahrabat si chce každý, kdo dostane příležitost. Poctivých lidí není v žádné společenské vrstvě většina, samozřejmě že čím jdeme nahoru, tak se ten počet zmenšuje.  

Historické meme
Římská kultura a expanzivní politika byly v té době v plném proudu (lávovém).
 1. A myslíte, že se dokážeme někdy z historie poučit?

Každá situace je poučení z historie, jen ne vždy pozitivní pro vývoj.

 1. Jaké historické období máte nejraději?

Ze všeho nejvíce miluji renesanci. Překrásné umění, stavby, oblečení, pokrokovost ale i střídmost. Zároveň to je však období plné intrik a válek, kde se dostala do popředí dění nižší a střední šlechta, chudí lidé měli šanci zapsat se do historie, z umělců se staly individuality na rozdíl od středověkých řemeslných mnišských cechů. Každá renesance je specifická pro určitý národ. My měli hlavně Rudolfa II., Itálie Borgie a da Vinciho, Anglie měla Tudorovce. Je to období Shakespeara, kterého mám ve veliké úctě a pravidelně navštěvuji divadla, kde patří k profilovým inscenacím.

Historické meme
Nic většího slečna jen tak neuvidí.
 1. Čím se živíte v reálném životě?

Jsem stále student. Studuji momentálně divadelní dramaturgii. Krom divadelních aktivit si přivydělávám jako časoměřič na hokeji a organizátor kulturních událostí.

 1. A co Vaše další projekty, jako třeba Jára Cimrman memes?

Projekt není můj, jen na něm spolupracuji jako editor. Cimrman je právě jedna z věcí, která mě sblížila s divadlem.

 1. Jaký bude podle Vás největší úspěch stránky?

Největším úspěchem stránky bude, až Facebook povolí změnu názvu tak, aby byl správně.

Podívejte se na více tvorby na Historické meme!


Historické meme
Velmi populární byla série Bořek budovatel – Osudy mladého proletáře

Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 40 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *